Lesson Planning of Comparing Money

 

Lesson Planning of Comparing Money for Purchasing & Selling

Subject Mathematics

Grade 1

Students` Learning Outcomes

  • Add different combinations of coins/notes
  • Determine if enough money is available to make a purchase
  • Recognize money change up to 100 to its equivalent denominations

Information for Teachers

  • Students encounter many situations in their daily life where thy have to add or subtract money especially during buying things. It is best to link this concept to their day to day experiences.

Comparing Money

  • While teaching the lesson, the teacher should also consult textbook at all steps wherein and whenever it is applicable.

Material / Resources

Writing board, chalk/marker, duster, pencils, rubber, worksheet, real money (coins and 10, 20 note), ball, bat, doll, book, pencil box, toy car, toy bus, glasses, watch, ruler, pen, empty boxes of biscuits, some sweet boxes, small chits and scotch tape

Introduction

  • Put some money on the table. (You may ask the students to circle around you if the number of students allows).
  • Put Rs. 20 on one side and Rs. 10 note with five 2 rupees coins (5) on one side.
  • Ask them to sum them up and see which side has more money. Let them realize that they are both equal.

Development

 

Activity 1

  • Put a Rs. 50 note on the table and ask students to identify the amount.
  • Now put some change equivalent to Rs. 50 on the other side of the table (1 Rs 20 note 2, Rs 10 notes and 2 coins of 5 rupees denomination).
  • Ask which side shows more money.
  • Let the students add up the loose change mentally to see that both sides are equal.
  • Put 6 notes of Rs 10 on one side and 3 notes of Rs 20 on the other side and ask which side has more money.
  • Students add up mentally to see that both sides are equal.
  • Now write Rs 10, Rs 20 on the board and ask students to work in pairs and suggest in how many different ways they can express these 2 amounts, e.g. ten 1 Re coins show Rs 10 etc.

  

Activity 2

  • Show students 2 notes of Rs 20 and one note of Rs 10 and ask how many altogether (Rs 30)

Practice with different notes and coins to ensure that children add up the money mentally as much as possible.

Practice in groups with play money and allow the children to hold the money in their hands and count and add.

 

Activity 3

  • Tell the children a story:
  • Alia has 2 coins of Rs 5 and one coin of Rs 2; she went to a book shop and saw a beautiful story book that she wanted to buy. She asked the shopkeeper how much the book cost? The shopkeeper said the book costs Rs 15. Can Alia buy the book with the money she has?
  • Ask students to discuss the answer in pairs. When they answer ask: as;
  1. Why can`t she buy the book?
  2. How much more money does she need?
  • Repeat similar stories to determine whether the amount available is enough to buy something.
  • Then put some 10, 20, and 50 rupee notes and some 1, 2, 5 rupee coins on the table (you can use play money).
  • Divide the class into groups.
  • Ask each group to write the name of one thing they want to buy from the market and fix a price for it under Rs 99.
  • Now each group comes to the table and picks up the correct amount from the table and plays the game of buying and selling of that object. If they have more money than needed they get back the change.

 

Activity 4

  • Give one child Rs 50 note and the other one Rs 10 note ask the first child: as;
  1. How much do you have?
  •  Then ask the second child: as;
  1. How much do you have?
  • Now involve the class and ask how many Rs do they have altogether?
  • Write it on the board like this 50 + 10= 60 or 50 + 10____ 60.
  • Repeat the activity using both coins and notes.

 

 

Sum up / Conclusion

  • Ask the students to summarize what they have learnt in this lesson?

Assessment

  • Ask verbally some questions about addition and subtraction of money.
  • Teacher is also required to involve the students in solving the problems given in the exercise at the end of unit/chapter.

Follow up Tasks

  • Ask students to write up one story about the shopping they recently did, as;
  1. What did they buy?
  2. How much did it cost?
  3. How much money did they give?
  4. Did they get any change?
  • Invite some students to narrate their story.

 

1 thought on “Lesson Planning of Comparing Money”

  1. Usually I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.

Leave a Comment